Project Description

Czy wiedzą Państwo, że nazwa limeryk powstała od nazwy „angielskiego miasta w Irlandii” – Limerick? To wyczytałam jeszcze niedawno w pewnym artykule, co (do końca nie wiedzieć czemu) przeniosło mnie do Szkocji Edwarda I Długonogiego i Mela Gibsona.

Po chwili zadałam sobie pytanie: czy to oznacza, że limeryki nie są w istocie produktem angielskim? I powstały w XIV., czy XVII. wieku? Bo jeśli w XIV. to ich ojcem nie może być Edward Lear. Zaraz zaraz. Edward Lear nie jest ojcem limeryku.
Jest ich pionierem, któremu przypisuje się homoseksualizm. Może po części dlatego, że stał się zamożny nim umarł, a za towarzysza swych niezliczonych podróży obierał niezmiennie kota Fossa, dopóki biedak nie zaniemógł na wieki? A może dlatego, że Edward był 21. dzieckiem swej matki?
Zgłębiając temat fakty historyczne porzuciłam na rzecz niedorzeczności. I tyle z historii gatunku.

Sam pomysł na wpisy poświęcone tej wdzięcznej, rymowanej anegdocie zrodził się w korespondencji jaką prowadzę z naszą czytelniczką z Krakowa – Joanną Włodarczyk. Bardzo uradował mnie tego typu “przypadek”. Listy od Pani Joanny, zawsze ciepłe i pełne energii najczęściej okraszone są tematycznymi tekścikami. Dlaczego miałabym zachowywać je dla siebie? Niech ujrzą światło dzienne. A wtedy, może zapuka do nas kolejna kobieta lubująca się w rym-rymach?
Bo czy poza Wisławą Szymborską znamy bliżej jakąś polską limerykopisarkę? A i tu, przyznać trzeba, nie każdy o tej “nonsensownej” stronie matki lepieja wie.

Zacznijmy pisać limeryki. Ich skodyfikowana budowa narzuci mózgowi troszkę przyjemnej dyscypliny. Mózg zaś odwdzięczy nam się elegancką ciętością języka.
Reguły? Z pozoru proste, ale początkującym mogą przysporzyć odrobinę trudności.

Anegdotę opieramy na 5 wersach z układem rymów aabba.
– w pierwszym wersie wprowadzamy bohatera i miejsce akcji
– w drugim zawiązujemy akcję opcjonalnie wprowadzając drugiego bohatera
– trzeci i czwarty wers poświęcamy kulminacji wątku dramatycznego
– piąty wers zaś to absurd, nonsens, niemożebyć!