Zanim Google Brain wyłoży nam na tacy to, czego szukamy – szybciej, niż zdążymy tego zapragnąć – dziękuję za mapę księgarń kameralnych. Książki kupuję kameralnie – ukłon. Po dwakroć.
Za gwiazdki, ma się rozumieć – pierwszy. Za odrobinę nieaktualną ich ilość i moje na Chmielnej miłe zaskoczenie – drugi.
Mogłabym rzucić sucharka i napisać, że te księgarnie to chyba rozmnożyły się przez pączkowanie! Jednakże, jak z Antykwariatu pod Liściem lub Bullerbyn miałaby się zrodzić niepokojąca dziś trochę, może i bogu ducha winna, ale jednak winna – Polska Księgarnia Narodowa z tym bardziej srogo spoglądającym na mnie, bo rozliczanym przez Ziemkiewicza Marszałkiem? To drugi sucharek.

Jeśli mogę zabrać głos w sprawie tego, jaka przyszłość czeka książkę i księgarnie stacjonarne w jeszcze nie skajnetowej, ale już guglebrainowej przyszłości – zabieram i mówię: zdecydowanie renesansowa.
Jak już teraz ma miejsce powrót do fotografii analogowej, tak za chwilę pieścić będziemy się z książką, w miejscu książkowej rozpusty, które to (każde) oznaczyłabym czerwoną latarnią, jakżeby inną.
Nie wypatruję tu wysypu księgarń, a wzrostu szacunku do książki. Napisanej ludzkimi rękami, mającej kształt, zapach i 'paluchy’. Mającej w sobie człowieka i jego historię. Nie dającą się załadować w naszą pamięć w ułamek sekundy. Nie ładującą nas w butelkę inną niż autorska.

Dostrzegajmy książki. Kupujmy je. Wydawajmy je. Teraz. To klasyka. Bo już jutro będzie to nieprawdą. Nieczłowiekiem.
Hyc! do warszawskiego, uroczego zagłębia książek na Chmielną. Kupić Sztukę wojny w podwójnie kołczingowej, bo miękkiej księgarni Jacka Walkiewicza. Umrzeć z podniecenia w Super Salonie, i tu też podwójnie, bo Flora Mapplethorpe’a, bo za jedyne 399 zł! I wreszcie, żeby znowu stać się dzieckiem. Tu.
Miejcie z tego dużo przyjemności. 🙂