– Pani Łucjo, Złoty Laur w Pani rękach. Jakże się cieszę!
– Agnieszko, ja też bardzo się cieszę, ale wiesz, że nie jestem łasa na nagrody i pochwały…
– Wiem, Pani Łucjo, ale ja na Pani wyróżnienia łasa jestem niesamowicie.

Nic tak nie cieszy wydawcy, jak sukcesy jego Autorów. I mimo że Łucja Brzozowska nie mogła osobiście odebrać Złotego Lauru Akademii Mistrzów Mowy Polskiej podczas gali w Wejherowskim Centrum Kultury – oklaskiwano ją nie mniej gorąco.
Szczerze. Program Mistrz Mowy Polskiej to inicjatywa społeczna, rozhuśtana dzięki udziałowi wspaniałych mówców, językoznawców, pisarzy, dziennikarzy, osób zaangażowanych w życie społeczne i kulturalne na skalę światową i tę mniejszą, a ukochaną – lokalną. Inicjatywa, której owoce zebrano już siedemnasty raz, na oczach ludzi zakochanych w naszym ojczystym języku. I właśnie te ich oklaski brzmią w uszach najdźwięczniej.
O randze wydarzenia najlepiej świadczą lekko drżące ręce i głosy nominowanych do nagrody Mistrza Mowy Polskiej osób. Obyci w publicznych wystąpieniach – na te kilka finałowych minut swojego przemówienia – nie kryli wzruszenia i lekkiej tremy, co wzbudzało w widowni jeszcze większe emocje.
Do grona Mistrzów dołączyli: Kinga Baranowska, Krzysztof Gosztyła, Jarosław Gugała, Piotr Jacoń oraz Joanna Kołaczkowska (Vox Populi). Tyle radości!

Nagrodę dla Pani Łucji zaś, w akompaniamencie mym (uśmiech), odebrała córka Autorki – Joanna Kamińska. Wzruszona, ale nie onieśmielona – w imieniu Matki, w wyrazach podziękowania zawarła przesłanie o pielęgnowaniu naszych kulturowych wartości.

Droga Pani Łucjo – to jeszcze nie koniec. 🙂

Foto: MistrzMowy.pl